Zadzwoń do nas: 530 198 293

Nowy sezon 2023 na Farmie

Idzie nowe…

Samce czy samice?
Reprodukcja zwierząt innych niż ssaki przykuwa uwagę niektórych ludzi, ponieważ zwykle są to procesy unikalne. Ślimaki mają uderzający wygląd, ale ich nawyki rozrodcze są również rzadkie. Jednym z kluczy do przetrwania ślimaków w czasie są cechy ich procesu rozmnażania.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o tych lądowych mięczakach ślimakowych, jest to, że większość z nich to hermafrodyci. Hermafrodyta nazywa się każdy organizm, który ma męskie i żeńskie narządy rozrodcze i dlatego może wytwarzać zarówno jaja, jak i plemniki. To tak, jakby ślimaki były samcem i samicą w tym samym czasie. Są jednak wyjątki. Ślimaki z rodziny Pomatiidae różnią się od swoich krewnych tym, że mają oddzieloną płeć, to znaczy każdy ślimak jest samcem lub samicą w zależności od narządów rozrodczych, które posiada. Stosunkowo łatwo rozpoznać płeć, ponieważ u gatunku występuje dymorfizm płciowy: skorupa samców jest mniejsza od samic.

Większość ślimaków lądowych to hermafrodyty, ale niektóre ślimaki nie mają tego atrybutu, szczególnie niektóre ślimaki słodkowodne, takie jak ślimaki jabłkowe i Periwinkle. Te dwa rodzaje ślimaków nadal mają oddzielne osobniki męskie i żeńskie.

Zaloty

Akt kopulacji poprzedza tak zwany rytuał zalotów. Zaloty mogą trwać nawet do kilku godzin. Polega to na krążeniu ślimaków wokół siebie i dotykaniu czułkami w okolicach otworów płciowych. Poprzez zaloty dochodzi do ich pobudzenia, dzięki czemu miłosne strzałki (chitynowe lub wapienne struktury) stają się widoczne. Strzałki te pozwalają na ułożenie otworów płciowych blisko siebie. Ślimaki przebijają swoje ciała strzałkami, a podczas ich wystrzału dochodzi do kopulacji. Kopulacja również może trwać do kilku godzin. W trakcie kopulacji początkowo zwierzęta poruszają się naprzemiennie, przybliżając się i oddalając od siebie. Po pewnym czasie zastygają w bezruchu, a poprzez przedsionki płciowe możliwe jest przeniesienie spermatoforu (plemników otoczonych osłonką) do torebki nasiennej. Po kilku godzinach ślimaki zlizują śluz i umieszczają go w tylnej części ciała. Następnie zaczynają się ponownie poruszać względem siebie. W końcowym etapie kopulacji rozdzielają się z nowym dla siebie zestawem spermatoforów.

Kiedy dojdzie do zapłodnienia, w ciele ślimaka pojawia się kapsuła jaja. Kapsuła ta rozpuszcza się podczas znoszenia jaj. Zwierzę umieszcza jaja w ziemi, kilka centymetrów pod powierzchnią. Liczba jaj jest zależna od gatunku. Ciąża ślimaka trwa około 2 tygodnie. Następnie przez około 2-3 tygodnie jaja znajdują się w glebie. Zwierzę, wykluwając się, zjada skorupę i zaczyna pełzać na powierzchnię. W zależności od głębokości, na jakiej znajdują się jaja, ślimaki mogą pełzać nawet 8-10 dni.

Więcej ciekawostek o rozmnażaniu ślimaków możecie przeczytać na naszym blogu Wiecie co było pierwowzorem strzały Erosa? – HelixFarm

Facebook0
YouTube
YouTube
Instagram