Fundacja Helix Farm
Została powołana aktem notarialnym w dniu 12 czerwca 2021 r. a zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 09 lipca 2021 r.
Głównym celem Fundacji jest organizowanie i niesienie pomocy w ramach działalności pożytku publicznego. Zadaniami priorytetowymi jest realizacja tych celów statutowych, które mają wpływ na poziom kultury, edukacji, zdrowia społeczeństwa, powszechność zatrudnienia i obronności kraju.
Fundacja zajmuje się działalnością edukacyjną poprzez organizację i utworzenie ścieżki edukacyjnej prezentującej proces hodowli ślimaka jadalnego z gatunku Helix Aspersa Muller i Helix Aspersa Maxima, placu zabaw, zajęć dydaktycznych dla dzieci, zajęć sportowych, warsztatów edukacyjnych. Fundacja ma status przedsiębiorstwa społecznego.
Oferta edukacyjna dla placówek oświatowych
Ścieżka edukacyjna
Zwiedzanie ścieżki edukacyjnej wraz z wystawą ślimaków z różnych stron świata
Umożliwi zdobywanie w naturalnym otoczeniu praktycznych umiejętności z takich przedmiotów jak:
-
biologia, przyroda
-
geografia (wyznaczanie kierunków świata, praca z mapą i busolą),
-
matematyka (obliczanie szerokości rzeki, pierśnicy oraz wysokości i wieku drzew),
-
język polski (doskonalenie form wypowiedzi ustnej i pisemnej takich jak: opis, opowiadanie, kartka z dziennika – pamiętnika, reportaż),
-
plastyka (przeprowadzenie plenerów plastycznych, fotografia),
-
uwrażliwi na potrzebę ochrony środowiska,
-
pomoże w kształtowaniu pożądanych postaw przez aktywność fizyczną,
Dzięki ścieżce dydaktycznej można opuścić mury szkoły, zbliżyć się do przyrody i najbliższego otoczenia. Ludzi cechuje naturalna skłonność do interesowania się swoim miejscem zamieszkania. Warto więc bazować na tej potrzebie w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.
Półkolonie/zimowiska
zajęcia sportowe: piłka nożna, wspinaczka, badminton, karate, siatkówka, koszykówka, gry i zabawy na świeżym powietrzu, sprawnościowe tory przeszkód, konkursy na orientację i spostrzegawczość, zajęcia manualne i plastyczne związane z tematyką turnusu, kalambury, zgadywanki, malowanki i inne zabawy integracyjne, zabawy w ganianego, zbijaka, gumy, kapsle, skakanki, hacele, kości. W okresie zimowym będą to zimowiska.
Niezbędnym element stanowiącym połączenie zabawy i nauki będzie interaktywny plac zabaw dla dzieci jako element wspomagający zabawę i ruch. Na placu są ścieżki imitujące wyścigi, muszle ślimaków jako domki, huśtawka i domek, piaskownica.
Warsztaty i lekcje pokazowe
Warsztaty edukacyjne/ekologiczne/przyrodnicze
W trakcie wędrówki po ścieżce jest możliwość organizacji warsztatów edukacyjnych z zakresu przyrody, ekologii, polskiego, matematyki, plastyki. Niniejsze warsztaty mają na celu wykształcenie szacunku wobec przyrody, edukację przyrodniczą opartą na wielozmysłowym doświadczeniu, rozbudzanie wrodzonej ciekawości młodego człowieka oraz wzmocnienie relacji w grupie.
Lekcje pokazowe
Nauczyciele lub nasi pracownicy prowadzą lekcje pokazowe dotyczące przyrody i biologii wraz z wystawą ślimaków np.; „Młodzi naukowcy w terenie” Zabawy wykorzystujące metody naukowe pozwolą̨ nam poczuć się prawdziwymi badaczami i odkrywcami przyrody. Zabawimy się w Linneusza i dowiemy się kim jest ornitolog a kim botanik czy kartograf.
Zalety ścieżki edukacyjnej
Cykl hodowli ślimaków jest niezwykle ciekawy, dlatego Fundacja utworzyła ścieżkę edukacyjną przeznaczoną głównie dla dzieci i młodzieży z przynależnym placem zabaw. Uwrażliwia ona na potrzebę̨ ochrony środowiska, pomaga w kształtowaniu pożądanych postaw przez aktywność́ fizyczną, uświadamia potrzeby dobrej organizacji i odpowiedzialności za wykonaną pracę. Ścieżka jest szlakiem pieszym, wytyczonym w taki sposób, aby na jego trasie znalazło się jak najwięcej interesujących obiektów przyrodniczych (ścieżka przyrodnicza) dokumentujących poszczególne fazy rozwoju ślimaków. Celem utworzenia ścieżki dydaktycznej jest edukacja poprzez obserwację obiektów w ich naturalnym środowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej.
Przebieg ścieżki dydaktycznej jest zaplanowany tak, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza. Ścieżka dydaktyczna jest oznakowana. Ślimaki są bardzo wdzięcznym i popularnym stworzeniem. Na ścieżce można zaobserwować cały złożony proces hodowlany. Cały proces hodowlany ślimaka jest podstawą ścieżki edukacyjnej i pełni ważną rolę procesie edukacyjnym w zakresie ekologii i sprzyja rozwojowi ekosystemów lokalnych co pozwala uczyć młodzież i dzieci odpowiedzialności za środowisko naturalne. Po zwiedzaniu farmy ślimaków kolejnym elementem ścieżki dydaktycznej mogą być atrakcje turystyczne znajdujące się w Wojcieszkowie i okolicach.
Organizacja konkursów, imprez integracyjnych, ogniska
Organizacja zajęć sportowych
Zajęcia na świeżym powietrzu, wyścigi ślimaków, wyścigi w workach.
Organizacja konkursów, imprez integracyjnych, ogniska
Fundacja organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące przyrody, ślimaków np.; warsztaty filmowe czy fotograficzne. Prawie każde dziecko posiada np.; telefon z funkcją kamery czy robienia zdjęć. Imprezy integracyjne zarówno dla społeczności lokalnych jak i dla firm – połączone ze zwiedzaniem, ogniskiem czy warsztatami i grami.
Eventy firmowe stwarzają fantastyczną okazję do tego, by poznać kolegów po fachu oraz przełożonych od zupełnie innej strony.
Cele Fundacji
Fundacja ma na celu prowadzenie działalność w zakresie:
-
pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
-
wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
-
działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
-
działalności charytatywnej;
-
podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
-
ochrony i promocji zdrowia;
-
działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
-
promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
-
działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
-
działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;
-
działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
-
działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;
-
działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
-
nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
-
wypoczynku dzieci i młodzieży;
-
kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
-
wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
-
ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
-
turystyki i krajoznawstwa;
-
porządku i bezpieczeństwa publicznego;
-
działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
-
promocji i organizacji wolontariatu;
-
promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
-
działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
-
przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;