Fundacja Helix Farm
ZostaÅa powoÅana aktem notarialnym w dniu 12 czerwca 2021 r. a zarejestrowana w Krajowym Rejestrze SÄ dowym w dniu 09 lipca 2021 r.
GÅównym celem Fundacji jest organizowanie i niesienie pomocy w ramach dziaÅalnoÅci pożytku publicznego. Zadaniami priorytetowymi jest realizacja tych celów statutowych, które majÄ wpÅyw na poziom kultury, edukacji, zdrowia spoÅeczeÅstwa, powszechnoÅÄ zatrudnienia i obronnoÅci kraju.
Fundacja zajmuje siÄ dziaÅalnoÅciÄ edukacyjnÄ poprzez organizacjÄ i utworzenie Åcieżki edukacyjnej prezentujÄ cej proces hodowli Ålimaka jadalnego z gatunku Helix Aspersa Muller i Helix Aspersa Maxima, placu zabaw, zajÄÄ dydaktycznych dla dzieci, zajÄÄ sportowych, warsztatów edukacyjnych. Fundacja ma status przedsiÄbiorstwa spoÅecznego.
Oferta edukacyjna dla placówek oÅwiatowych
Åcieżka edukacyjna
Zwiedzanie Åcieżki edukacyjnej wraz z wystawÄ Ålimaków z różnych stron Åwiata
ā
Umożliwi zdobywanie w naturalnym otoczeniu praktycznych umiejÄtnoÅci z takich przedmiotów jak:
-
biologia, przyroda
-
geografia (wyznaczanie kierunkoĢw sĢwiata, praca z mapaĢØ i busolaĢØ),
-
matematyka (obliczanie szerokosĢci rzeki, piersĢnicy oraz wysokosĢci i wieku drzew),
-
jeĢØzyk polski (doskonalenie form wypowiedzi ustnej i pisemnej takich jak: opis, opowiadanie, kartka z dziennika – pamieĢØtnika, reportazĢ),
-
plastyka (przeprowadzenie pleneroĢw plastycznych, fotografia),
-
uwrazĢliwi na potrzebeĢØ ochrony sĢrodowiska,
-
pomoże w ksztaÅtowaniu pozĢaĢØdanych postaw przez aktywnosĢcĢ fizycznaĢØ,
DziÄki Åcieżce dydaktycznej można opuÅciÄ mury szkoÅy, zbliżyÄ siÄ do przyrody i najbliższego otoczenia. Ludzi cechuje naturalna skÅonnoÅÄ do interesowania siÄ swoim miejscem zamieszkania. Warto wiÄc bazowaÄ na tej potrzebie w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.
PóÅkolonie/zimowiska
zajÄcia sportowe: piÅka nożna, wspinaczka, badminton, karate, siatkówka, koszykówka, gry i zabawy na Åwieżym powietrzu, sprawnoÅciowe tory przeszkód, konkursy na orientacjÄ i spostrzegawczoÅÄ, zajÄcia manualne i plastyczne zwiÄ zane z tematykÄ turnusu, kalambury, zgadywanki, malowanki i inne zabawy integracyjne, zabawy w ganianego, zbijaka, gumy, kapsle, skakanki, hacele, koÅci. W okresie zimowym bÄdÄ to zimowiska.
NiezbÄdnym element stanowiÄ cym poÅÄ czenie zabawy i nauki bÄdzie interaktywny plac zabaw dla dzieci jako element wspomagajÄ cy zabawÄ i ruch. Na placu sÄ Åcieżki imitujÄ ce wyÅcigi, muszle Ålimaków jako domki, huÅtawka i domek, piaskownica.
Warsztaty i lekcje pokazowe
Warsztaty edukacyjne/ekologiczne/przyrodnicze
ā
W trakcie wÄdrówki po Åcieżce jest możliwoÅÄ organizacji warsztatów edukacyjnych z zakresu przyrody, ekologii, polskiego, matematyki, plastyki. Niniejsze warsztaty majÄ na celu wyksztaÅcenie szacunku wobec przyrody, edukacjÄ przyrodniczÄ opartÄ na wielozmysÅowym doÅwiadczeniu, rozbudzanie wrodzonej ciekawoÅci mÅodego czÅowieka oraz wzmocnienie relacji w grupie.
Lekcje pokazowe
Nauczyciele lub nasi pracownicy prowadzÄ lekcje pokazowe dotyczÄ ce przyrody i biologii wraz z wystawÄ Ålimaków np.; „MÅodzi naukowcy w terenie” Zabawy wykorzystujÄ ce metody naukowe pozwolÄ ĢØ nam poczuÄ sieĢØ prawdziwymi badaczami i odkrywcami przyrody. Zabawimy sieĢØ w Linneusza i dowiemy sieĢØ kim jest ornitolog a kim botanik czy kartograf.
Zalety Åcieżki edukacyjnej
Cykl hodowli Ålimaków jest niezwykle ciekawy, dlatego Fundacja utworzyÅa ÅcieżkÄ edukacyjnÄ przeznaczonÄ gÅównie dla dzieci i mÅodzieży z przynależnym placem zabaw. Uwrażliwia ona na potrzebÄĢØ ochrony Årodowiska, pomaga w ksztaÅtowaniu poÅ¼Ä danych postaw przez aktywnoÅÄĢ fizycznaĢØ, uÅwiadamia potrzeby dobrej organizacji i odpowiedzialnoÅci za wykonanaĢØ praceĢØ. Åcieżka jest szlakiem pieszym, wytyczonym w taki sposób, aby na jego trasie znalazÅo siÄ jak najwiÄcej interesujÄ cych obiektów przyrodniczych (Åcieżka przyrodnicza) dokumentujÄ cych poszczególne fazy rozwoju Ålimaków. Celem utworzenia Åcieżki dydaktycznej jest edukacja poprzez obserwacjÄ obiektów w ich naturalnym Årodowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej.
Przebieg Åcieżki dydaktycznej jest zaplanowany tak, by ingerencja w Årodowisko naturalne byÅa jak najmniejsza. Åcieżka dydaktyczna jest oznakowana. Ålimaki sÄ bardzo wdziÄcznym i popularnym stworzeniem. Na Åcieżce można zaobserwowaÄ caÅy zÅożony proces hodowlany. CaÅy proces hodowlany Ålimaka jest podstawÄ Åcieżki edukacyjnej i peÅni ważnÄ rolÄ procesie edukacyjnym w zakresie ekologii i sprzyja rozwojowi ekosystemów lokalnych co pozwala uczyÄ mÅodzież i dzieci odpowiedzialnoÅci za Årodowisko naturalne. Po zwiedzaniu farmy Ålimaków kolejnym elementem Åcieżki dydaktycznej mogÄ byÄ atrakcje turystyczne znajdujÄ ce siÄ w Wojcieszkowie i okolicach.
Organizacja konkursów, imprez integracyjnych, ogniska
Organizacja zajÄÄ sportowych
ZajÄcia na Åwieżym powietrzu, wyÅcigi Ålimaków, wyÅcigi w workach.
ā
Organizacja konkursów, imprez integracyjnych, ogniska
ā
Fundacja organizuje konkursy dla dzieci i mÅodzieży dotyczÄ ce przyrody, Ålimaków np.; warsztaty filmowe czy fotograficzne. Prawie każde dziecko posiada np.; telefon z funkcjÄ kamery czy robienia zdjÄÄ. Imprezy integracyjne zarówno dla spoÅecznoÅci lokalnych jak i dla firm – poÅÄ czone ze zwiedzaniem, ogniskiem czy warsztatami i grami.
Eventy firmowe stwarzajÄ fantastycznÄ okazjÄ do tego, by poznaÄ kolegów po fachu oraz przeÅożonych od zupeÅnie innej strony.
Cele Fundacji
Fundacja ma na celu prowadzenie dziaÅalnoÅÄ w zakresie:
-
pomocy spoÅecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
-
wspierania rodziny i systemu pieczy zastÄpczej;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i spoÅecznej osób zagrożonych wykluczeniem spoÅecznym;
-
dziaÅalnoÅci charytatywnej;
-
podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielÄgnowania polskoÅci oraz rozwoju ÅwiadomoÅci narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
-
ochrony i promocji zdrowia;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz osób niepeÅnosprawnych;
-
promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostajÄ cych bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz równych praw kobiet i mÄżczyzn;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz osób w wieku emerytalnym;
-
dziaÅalnoÅci wspomagajÄ cej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiÄbiorczoÅci;
-
dziaÅalnoÅci wspomagajÄ cej rozwój techniki, wynalazczoÅci i innowacyjnoÅci oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiÄ zaÅ technicznych w praktyce gospodarczej;
-
dziaÅalnoÅci wspomagajÄ cej rozwój wspólnot i spoÅecznoÅci lokalnych;
-
nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oÅwiaty i wychowania;
-
wypoczynku dzieci i mÅodzieży;
-
kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
-
wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
-
ekologii i ochrony zwierzÄ t oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
-
turystyki i krajoznawstwa;
-
porzÄ dku i bezpieczeÅstwa publicznego;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i wspóÅpracy miÄdzy spoÅeczeÅstwami;
-
promocji i organizacji wolontariatu;
-
promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicÄ ;
-
dziaÅalnoÅci na rzecz rodziny, macierzyÅstwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
-
przeciwdziaÅania uzależnieniom i patologiom spoÅecznym;