Zadzwoń do nas: 530 198 293

All Posts

Nowy sezon 2023 na Farmie

Idzie nowe… Samce czy samice?Reprodukcja zwierząt innych niż ssaki przykuwa uwagę niektórych ludzi, ponieważ zwykle są to procesy unikalne. Ślimaki mają uderzający wygląd, ale ich nawyki rozrodcze są również rzadkie. Jednym z kluczy do przetrwania ślimaków w czasie są cechy ich procesu rozmnażania. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o tych lądowych mięczakach ślimakowych, jest to, że większość z nich to…

czytaj dalej

Jedni mają psy, inni koty czy chomiki a najlepsze są ślimaki

Ślimak afrykański może być towarzyszem osób zabieganych i często wyjeżdżających na krótkie wycieczki. Ten gigantyczny mięczak nie ma zbyt dużo wymagań, a jego ciekawy wygląd może cieszyć oczy. Mięczak ten żyje przeciętnie od 3 do 5 lat, w zależności od warunków, w których przebywa. Wiele osobników żyje dłużej, a rekordziści dożywają 10 lat! Budowa ślimaka afrykańskiego jest masywna – achatina dorasta do 25 cm…

czytaj dalej

Rzeczy o ślimakach, których nie wiecie….

Znanych jest ponad 80 tysięcy gatunków ślimaków należących do 720 rodzin (245 wymarłych). Ślimaka jako pierwszy opisał Georges Cuvier w 1797 roku. Ponad 75% wszystkich gatunków mięczaków to ślimaki Największą muszlę jaką udało się znaleźć miał Syrinx aruanus – 91 cm Ślimaki jedzono już ponad 6 tysięcy lat temu Ślimaki bardzo lubią jeść grzyby Ślimaki mają podobne do ludzkich hormony…

czytaj dalej

Nowe ciało w trzy tygodnie ?

Nowe ciało w trzy tygodnie ?

Japońscy naukowcy odkryli dwa gatunki ślimaków morskich, które mają nad wyraz dobrze rozwinięte zdolności regeneracyjne. Mięczaki te mogą pozbawić się całego ciała, włącznie z sercem i innymi ważnymi organami. Zostaje im tylko głowa, z której w ciągu jednego do trzech tygodni odrasta całkiem nowe ciało. Zdolność do regeneracji niektórych części ciała posiadają liczne gatunki. Wiele małych gadów, jak chociażby jaszczurki,…

czytaj dalej

Kilka dowcipów o ślimakach …

Kilka dowcipów o ślimakach …

Siedzi ślimak pod drzewem i wali z całej siły głową w pień. Wali, wali, aż w końcu stracił przytomność, po chwili ocknął się i znowu zaczyna walić głową w pień. Z góry przygląda się całemu zajściu pan dzięcioł i po chwili zwraca się do swojej małżonki:– Kochanie chyba już nadeszła odpowiednia pora, aby powiedzieć naszemu synkowi, że został adoptowany. Jasiu…

czytaj dalej

Atak ślimaków na Florydę

Atak ślimaków na Florydę

Floryda zmaga się z wieloma inwazyjnymi gatunkami zwierząt, od ryb skrzydlic po pytony birmańskie. W ostatnim czasie doświadczyła kolejnych najeźdźców stanu – ślimaki z gatunku Lissachatina fulica, które są nazywane też gigantycznymi ślimakami afrykańskimi. Mogą one osiągać nawet do 20 centymetrów długości. Ubarwienie jasnobrązowe o zmiennym deseniu. Różnice w budowie, kształcie i ubarwieniu muszli są związane z warunkami środowiska, w…

czytaj dalej

Czy ślimak to ryba?

Czy ślimak to ryba?

Od kilku lat po Internecie krążą informacje o tym, że ze względu na dostęp do dotacji Unia Europejska traktuje ślimaka winniczka jako rybę lądową.  Polskie Radio: „W Unii ślimak jest rybą. Polityczne decyzje i unijne dofinansowania sprawiły, że w dokumentach UE ślimak zakwalifikowany jest do ryb” TOK FM: „Na wniosek Francuzów Komisja Europejska zaliczyła pospolitego ślimaka winniczka do kategorii ryb lądowych. Komisja zmieniła klasyfikację gatunkową winniczka,…

czytaj dalej

Galopujące przemijanie kontra powolny ślimak?

Galopujące przemijanie kontra powolny ślimak?

Czas nie płynie, on galopuje, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Niektórzy codziennie w lustrze dostrzegają jego nieustępliwą moc w szczególności w weekend ☺. W walce o nieunikniony upływ czasu wszystkie chwyty są dozwolone. Czy wobec tej siły nasz powolny ślimak ma jakąś szansę? Okazuje się, że tak. Ten niepozorny mięczak oprócz walorów smakowych i odżywczych ma jeszcze działanie odwracające bieg…

czytaj dalej

Czy tylko niedźwiedzie zasypiają na zimę??

Czy tylko niedźwiedzie zasypiają na zimę??

O tym, że niektóre ze zwierząt zasypiają snem zimowym wiedzą nawet dzieci, ale czy wiadomo co robi w zimie ślimak? Już niekoniecznie.  Ślimak. Powolny, aspołeczny. Bez rodziny. Do tego ni to chłopczyk, ni dziewczynka. Na domiar taki śliski jakiś. Język polski aż roi się od dowodów na to, jak niepochlebną opinię ma ślimak. Można iść jak ślimak. W ślimaczym tempie posuwają…

czytaj dalej

Rzeczy o ślimakach, o których nie wiecie

Rzeczy o ślimakach, o których nie wiecie

Ślimaki jadano od dawna i to nie tylko we Francji czy Hiszpanii ale również w Polsce. Pierwsza polska książka kucharska z 1682 roku pod tytułem Compendium ferculorum zawierała kilka przepisów na potrawy ze ślimaków. Tych potraw w książce było więcej niż potraw z wieprzowiną. Autor Stanisław Czerniecki uważał, że gotowanie może być sztuką, kucharz może być artystą, tak jak on na…

czytaj dalej

Co łączy ślimaki i ruch lotniczy w Nicei?

Co łączy ślimaki i ruch lotniczy w Nicei?

Nie od dziś wiadomo, że ślimaki to fascynujące zwierzęta, które zamieszkują całą ziemię: od dzikich, tropikalnych i wilgotnych terenów, przez miejsca chłodne i nieprzystępne, aż po głębokie czeluści oceanów. Gromada ślimaków jest wyjątkowo liczna i zróżnicowana. Szacuje się, że na całym świecie żyje ponad 100 tysięcy różnych gatunków ślimaków, które zamieszkują różne środowiska. Większość z nich żyje na lądzie, jednak…

czytaj dalej

Co piwo i kawa mają wspólnego z domowymi sposobami na ślimaki?

Co piwo i kawa mają wspólnego z domowymi sposobami na ślimaki?

Pomimo, że my w @helixfarm hodujemy ślimaki to jednak wiemy, że mogą one być niezłym utrapieniem na naszych ogródkach czy grządkach.  Ślimaki uwielbiają wilgoć, zacienione miejsca i deszczową pogodę. Lubią się chować, dlatego wysoka trawa czy zakamarki to ich kryjówki. Skutkami ich pojawienia się i żerowania są spore i nieregularne dziury na liściach – przeważnie tych dolnych. Ślimaki niszczą rośliny…

czytaj dalej

Czy można porównać steka wołowego do mięsa ślimaka?

Czy można porównać steka wołowego do mięsa ślimaka?

Ślimaki to nie „wynalazek” naszych czasów. Od tysięcy lat stanowiły formę pożywienia dla ludzi, świadczą o tym chociażby wykopaliska archeologiczne dokonane na terenie dzisiejszej Algierii i Tunezji. Walery smakowe ślimaków ceniono już w starożytnym Rzymie. Przypisywano mu także właściwości lecznicze oraz uważano, że działa jak afrodyzjak. Starożytni Rzymianie zabrali ze sobą winniczki jako pokarm na Wyspy Brytyjskie, gdzie do tej pory nazywa…

czytaj dalej

Wiecie co było pierwowzorem strzały Erosa?

Wiecie co było pierwowzorem strzały Erosa?

I co to ma wspólnego ze ślimakami i hodowlą?

Bardzo wiele. Strzałka ślimaków właśnie była bowiem prawdopodobnie pierwowzorem strzały Erosa, boga miłości z greckich mitów. Strzałka ta jest używana przez nich do uprawiania seksu. Jest to ostro zakończona struktura wapienna, wytwarzana tylko przez dojrzałe płciowo ślimaki. Strzałki są twarde, ostre i mogą dochodzić nawet do 1 cm długości.

czytaj dalej

Wspólnie zawsze raźniej

Międzypokoleniowa zabawa W ramach projektu „Szkoła Super Babci i Super Dziadka w Wojcieszkowie” zorganizowane były wspólne warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych, które następnie trafiły na choinkę i cieszą oko. Babcie i dziadkowie razem z młodzieżą wzajemnie czerpią od siebie co najlepsze i tworzą niesamowitą atmosferę. A przy wspólnym gotowaniu i przygotowywaniu kolacji wigilijnej śmiechu nie było końca.  Zadanie finansowane ze…

czytaj dalej

Facebook0
YouTube
YouTube
Instagram